Eser

Çocuk Kliniğinde Çalışma - Tarihçe - Durum - Özellik - İstatistik - Görüşler - Ord. Prof. Dr. İhsan Hilmi Alantar'a Armağan

Yazar

Kolektif

Yayınevi

İsmail Akgün Matbaası

Yayın Tarihi

1948-01-01

Kategori

Bilim


ISBN

-

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

245

Boyut

17 x 24 cm.

Açıklama

Ord. Prof. Dr. İhsan Hilmi Alantar’ın İstanbul Çocuk Hastanesine Tayininin 25’inci Yıl Dönümü Münasebetiyle Yapılan Tören

Kitabından

Ord. Prof. Dr. İhsan Hilmi Alantar’ın İstanbul Çocuk Hastanesi’ne tayininin 25’inci yıldönümü, Profesörün Çocuk Hastanesi’ndeki çalışma arkadaşları, İstanbul’daki çocuk bakımı ile ilgili müesseselerin şefleri, yakın dostları ve profesörün yetiştirdikleri mütehassıs hekimlerin iştiraki ile Çocuk Hastanesi’nde 18/4/948 Pazar günü samimî bir hava içerisinde kutlanmıştır.

Bu tören için Hemşire Okulu’nun salonları tahsis olunmuştu. 150 kişiye yakın seçkin bir davetli grubu 17.30’da holde yer aldıktan sonra merasime profesörün “40 yıllık arkadaşı ve Hastane başhekimi” Ömer Vasfi Aybar’ın söylevi ile başlandı. Bayan İhsan Hilmi Alantar, hitabet kürsüsünün karşısında bulunmakta idi. Davetliler arasında, en yaşlı hekim olarak Operatör Rasih, hususî kıyafeti ve beyaz sakalı ile dikkati çekmekte idi; rahatsız olmasına rağmen bu mutlu günden pay almak istemişti. En genç asistandan en yaşlı davetliye kadar geniş yıl farklarını birbiri ile birleştiren ve bütün kalplere bugün de aynı heyecanı veren atmosfer, ilim adamının değerini bir kat daha meydana çıkarıyordu.

İlk defa hastane başhekimi ve profesörün “40 yıllık arkadaşı” Ömer Vasfi Aybar söz alarak misafirlere hoşgeldiniz dedikten sonra bugünün önemini belirten sözlerine şöyle devam etmiştir:

“Üniversitenin hastanemizdeki “Çocuk Hastalıkları ve Bakımı Kliniği Ord. Profesörü İhsan Hilmi Alantar’ın, müessesemizdeki verimli ve feyizli olarak devam eden 25 yıllık mesai hayatı, her kula kolayca nasip olmaz bir mazhariyettir. Bu, iyi talih kadar, onun intizamlı çalışmasının bir neticesidir.

İhsan Hilmi’yi herkes tanır, şahsî meziyetleri, ilmî varlığı tekrara lüzum görülmeyecek derecede yüksektir.

Yazarın Diğer Eserleri

Tümünü Görüntüle