Yazar

M. Remzi Sanver

Yayınevi

Kurtiş Matbaacılık

Yayın Tarihi

2000-06-01

Kategori

İnceleme


ISBN

-

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

224

Boyut

13.5 x 19.5 cm

Açıklama

"Hayır, sizi yabancı diyarlara götürmeyeceğim, ama belki de size kendi öz yurdunuzda yabancı olduğunuzu öğreteceğim." Malebranche

Masonluk, geometridir. Geometri ise, insana, genişliği olmayan uzunlukların, derinliği olmayan yüzeylerin, bölünemeyen noktaların dünyasında, doğruyu bulmayı, yanlışı çürütmeyi; çeşitlilikler içindeki birliği, farklılıklar arasındaki benzerlikleri yakalamayı ve böylece hissedilenlerden, anlaşılabilir gerçeklere ulaşmayı öğretir. 

Aydınlanma, bilgilenmek ve bilgi kaynaklarını sorgulamaktan geçer. Masonluk hakkında herhangi bir bilginiz yok ve "bana ne masonluktan!" deyip geçiyor musunuz? Yoksa masonluğun kötü ve zararlı bir kurum olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman bir an sorun kendinize, "bu bilgim nereden geliyor?" diye. Ya birisinden duymuş, ya da bir yerde okumuşsunuzdur. Peki ama size bu bilgiyi ulaştıranlar, onlar nereden bilmektedirler bunu? Merak etmeyin, onların bilgi kaynakları da sizinkiyle aynıdır!

Bilinmeyen masonluk! O masonluk ki özgürlük-eşitlik-kardeşlik gibi değerleri asırlardan beri içinde barındıran: İnsan Hakları Beyannamesi'nden modern devlet fikrine kadar birçok toplumsal gelişmeye temel oluşturmuş aydınlık bir dünya.

İşte bu çalışma, bu aydınlık dünyanın kapılarını aralama gayesini taşıyor.