Açıklama

"Akşam maçta Güney üst... Bekleriz."
"Biz de üst...'yız"
"Biz Loca ...' yız, bekleriz."

Okuyunca tebessüm ettim ve aklıma yeni okuduğum Onasis kitabı geldi! Erkek egemen denizciler, tanker, gemi sahipleri... Pek güzel dile getirmiş aralarındaki rekabeti!

Hanımların da var böyle tatlı sohbetleri!.. Saha farklı da olsa!

Evet, futbol sadece ve asla futbol değil!

Tüm sektörler için geçerli aslında!

Güç, iktidar, para, mevki!

Sanki kendi kendime bir söyleşi!
Sosyolojik bakış açısı diyelim.

Umarım kazanırız!
Hayalim Türk takımlarının UEFA'da birinci, ikinci, üçüncü olduğu bir yıl yaşamak!

Her ne kadar sürçülisan ettiysem offola!

***

Dergilik'ten gazeteleri okurken sıra GS haberlerine geldi. Yabancı futbolcu oynattıgımız gibi formalar da Nike'a sipariş verildiğini irdelerken Nike'ın sahiplerinin başarı öyküsünü okudum. Nike Yunan mitolojisinden gelen bir isim ve sahipleri spor kökenli, eğitimli girişimciler. Uzak Dogu'da üretimin çoğu. Neden bizim 1905 kurululumuzdan itibaren kendi tekstil markamız yok? Neden ülke insanımızdan sporcu dünya çapında söz sahibi değil? Neden bunları başaramıyoruz? Tekstilde spor dünyası bir araya gelip Nike gibi dünya çapında bir firma neden kuramadı? Nike'ın sahibi öğrenciler, sporcular daha nasıl rahat eder diye işe başlamış azmetmiş ve başarmışlar. Biz dolar, euro, pound ile sporcu almaya formalara ayakkabılara dışa bağımlı olmaya devam edersek başarı tam başarı hiç olamayacak. Kazanç olamayacak. Tıpkı matbaa sektöründe kağıtta dışa bağımlı olduğumuz gibi. Tıpkı fotoğraf sektörü gibi... İşimiz zor. Didişmek yerine el ele vererek çok çalışmamız gerek. Akılcı olmamız gerek. Saygı ile,

***

Fatih Terim Taktikleri: Motivasyon-Uygulama-Başarı

Yıl 2011. Bundan yıllar önce Divan'daki ofisimden saat 18.00'de çıkıyorum, şoförüme "Derse yetişmem gerek aman Hayati!" diyorum ve Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'ümüzdeki “Creative Writing” derslerine yetişiyorum. 1979 yılında mezun olduktan yıllar sonra tekrar okulumda öğrenci olmak hayli ilginç bir duyguydu. Mümkünse öneririm genç meslektaşlarıma. Tabiî dostlarıma da.

İskoçya (Edinburgh) ve İngiltere (Londra) ilkokul ve lise eğitimlerimden, Hacettepe ve Boğaziçi üniversitesindeki mezuniyetimden sonra yazım hayatı yolunda; Galatasaray Liseli (101-102) eğitmenlerimin öğretileri, hayat dersleri ve beni yaratıcı yazarlığa yöneltmeleri sonrası; yine okulumdan derslerde pişme sürecim; uzunca bir süreçti. Hocalarım gibi (tez hocam Özen Dallı) öğretilerinden feyz aldığım bu Galatasaray Liseli kişilerden sarı kırmızı renklerin derinliğini de irdeliyordum tabii.

İşte bu süreçte; kendi tabiri ile “medyanın görünen yüzü” Galatasaraylı spor yazarı beni sanat-spor konusunda eğitti. Kendisine saygım sonsuzdur. Mahlas kullanmayı tercih ettiği için ben de kendi seçimlerine saygı gereği mahlası ile yayınlanacak kitabıma o şekliyle monte ettim. Kendisi bana futbolun sosyolojik açıdan değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Ve Simon Kuper ile eğitime başladık.

Yolum da uzun olduğu için (Suadiye Bağdat Caddesi – Taksim Divan ya da Koç Holding Nakkaştepe ofisimiz) arabada "Futbol Asla Sadece Futbol Değildir"i okuyordum. Yazarını Türklerle ilgili kısmından dolayı kutlamamak mümkün değildi.

Kendi tabiri ile “medyanın görünen yüzü” Galatasaraylı spor yazarı ile hasbihalimiz hayli uzun bir süreç ve konularımız da derin. Bir tanesi de "eskrim ve kadın ruhu". Bu konuyu da uygun bir zamanda yine tadımlık paylaşacağım kısmetse.

Oğlum da işte o yıllarda Bilkent’te idi ve yurt dışı (Hollanda) master'a henüz gitmemişti. Kendisi finallere girmeden motivasyonunu artırmak için Fatih Terim'i (UEFA'da kazanmadan önceki soyunma odasını youtube'da) izlediğini ve motive olarak sınavlara girdiğini ifade ediyordu. Halbuki o,Galatasaraylı değil dedesi gibi Beşiktaşlı idi. Çerkezler ve Beşiktaş’ta oturan eski sakinler zaten Beşiktaşlı olur. Bana da “Seni bir Beşiktaşlı yapamadık.” diyordu. Fatih Terim’im videolarını bana da seyrettirdi, bir de Terim'in İngilizce demecini. Gerçekten çok şekerdi.

Fatih Terim, özgüveni olan, kendi ile barışık bir insanımız. İngilizce hata yaparım diye düşünmeden konuşuyor ki İskoçya Edinburgh ve İngiltere Londra eğitimlerimden “korkmadan konuşmanın önemini” zaten biliyorum. Bu açıdan İngilizlerin “örnek”tir diyebileceği bir şahsiyet. Tebrik ediyorum kendisini; Simon Kuper’in sosyolojik bakış açısıyla. Ayrıca ekibini motive edici videoları Beşiktaşlı dahi olsa bir gence sempatik geliyor ki seyrediliyor, taktik alınıyor ve sınavlara motive olarak girip, zaten çalışmış olduğu konuda daha başarılı oluyor. Sınava çıkmak demek Bilkent gibi üniversitelerde (konuya İngilizce hakimiyet) sahaya çıkıp, başarılı olmak demek.

Taktik ve taktiği uygulamak her dönemde çok önemlidir. Bunu uygulayan ve her olumsuzluğa rağmen kazanan halazadem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Hocalarının (Manastır İdadisi, dedemiz Sami Atam da aynı okuldan, kendisinden 12 yaş büyüktür) taktiklerini Afyon Kocatepe’de kullanmış ve o günlerde karargah olarak kullandığı binanın odasında bunu en yakınlarına aktarmıştır. Bir tanesi de Salih Bozok (dedemizle anneannemizin evlenmelerine vesile) büyüğümüzdür. “Gel Salih, sen bilirsin bu taktiği hangi hocadan kullandığımızı.” diye de gülüşmüşlerdir zafer sonrası. Yine zafer sonrası konaklarımızı karargah olarak kullanan Yunan Komutanı N. Trikoupis’e “Nasıl kazanamadınız komutan?” diye sormuştur büyük bir zarafetle.

Ezcümle; taktik hayatın her döneminde çok önemlidir. Savaştan spora, sınavlardan hayata...

Bu örneği (nice diğer yazılarım gibi) özellikle gençler için kaleme alıyorum ki gönüllerinde hangi takım olursa olsun başarılı kişilerin taktikleri o kişiyi mutlak daha çok başarıya götürür. Başarı kazancı, kazanç da mutluluk getirir. Mutluluk da daha çok başarı...

İyi ki doğdunuz Fatih Terim. "Long live".

Rengigül Ural, 7 Eylül 2020, Suadiye