Açıklama

“Disiplinli olmakta sizi ne motive ediyor? Nasıl başarıyorsunuz?” Fazıl Selek, 7.5.2020

Babamın ekolünden Değerli Fazıl Bey, Semahat Hanım’ın benim ile ilgili (“1996 yılında benimle çalışmaya başlayan Rengigül fevkalade disiplinlidir.” Semahat Arsel) konuşmasına atıfla soruları sormuştu. Ben de düşünüp, yazayım. Belki gençlere de bir faydamız olur diye cevap vermiştim.

Disiplin konusundan başlayayım. Yaradılış diyebilirim. Disiplin genlerle geçiyor. Evde büyüklerim (dedelerim özellikle) yarı-resmi ilişkiler içinde idiler. Babam beni annesine benzetirdi. Ben de küçüklüğümden beri çalışkanlığını, neşesini, iyilik severliğini, dedikodunun boşa zaman tüketmek olduğunu, vatan sevgisini, eşine saygısını, oğluna sevgisini örnek almıştım. Pratik bir kadındı. Kıvrak zekası vardı. Gencecik yaşında vergi mükellefi olmuştu. İşini disiplinle yapardı. Dürüsttü. Açık sözlüydü. Moda; estetik ve matematik gerektirir. Sadece günceli takip etmeyi değil, kendi yaratıcılığını da koymayı gerektirir. Hepsini birleştirebiliyorsanız ortaya güzel bir eser çıkar. Beğenilir.

Beğeniler arttıkça motive olursunuz. Daha güzelini yaparsınız. Bu başarıdır. Başarı da para kazanmanızı sağlar. Bilgi ve becerinizi hayatınızı hedeflediğiniz standartta kapitale çevirebilmek de bir sanattır. Bilgi ve becerinizi, emeğinizi paraya çeviremiyorsanız bilgi hamalı olursunuz ki bu insana yük olur. Para kazandıkça doğru yatırım yapmanız gerekir. Yatırımınızı mülke yapmak istiyorsanız kuş bakışı İstanbul’u ya da yaşamak istediğiniz şehri değerlendirecek bilgiye sahip olmalısınız. Bu her konu için geçerli ve gereklidir.

Bir iş yerinde ya da kendi işinizde ilk günkü heves ve heyecanla, dakik çalışırsanız sizi yeni başarılara götürür. Doğru zamanlama için sadece IQ’nuz değil, EQ’nuz da önemlidir. Bu, geçmiş başarı ve veya başarısızlıklardan ders çıkartmakla da ilintilidir. Hayatla dans etmek ya da hayat okyanusunda batmadan yüzebilmek için disiplin gereklidir. Spor müsabakaları öncesi idmanlar ya da tiyatro provaları gibi.

Derslerde de iyi birer dinleyici, gözlemci, not tutucu olursanız ve notlarınızı gece evde temize çekerseniz ve konuyla ilgili bilgilerle kendinizi beslerseniz başarı gelir. Akılcı sorular çok önemlidir. Önceden çalışmadan soru sorulmaz.

Edinburgh, İstanbul, Londra, Ankara, İstanbul’daki tüm okullarım (Borough, Büyük Esma, Nişantaşı, Trinity, Dil Tarih, Hacettepe, Boğaziçi) köklü ve katı disiplinli okullardı. Her okulumda, her eğitmenimi gözlemledim. İş hayatımdaki iş yerlerim (İstanbul Üniversitesi; Rektör Prof. Dr. Cem’i Demiroğlu, Sandoz; Dr. Güzin Poffet, Koç Holding; Semahat Arsel) çok disiplinli idi. Marka olmak için çalışmak, disiplinli olmak, öncü olmak ve bunu devam ettirmek gereklidir. Taktik çok önemli, hayat eğitiminde ve hayata uyarlayabilmekte. “Role model” olabilecek kişileri analiz edip, kendimce harmanlamaya çalıştım.

Başarının yanında şans da önemidir tabii. Bazen şansızlık gibi görünen yıllar sonra şans da olabilir. Bunları aklınızda tutmanız gereklidir. Disiplin başarıyı, başarı maddi ve manevi mutluluğu getirir. Hem ayaklarınızın üzerinde durur, özgür ve özgün olursunuz. Hem kendi sponsorunuz kendiniz olursunuz ki bu insana özgürlük ve özgünlük verir.

Yaşadığımız çevrede canlı cansız her bir varlığın tepkisini sezerek, bilerek daha güzel, daha güvenli, daha sevecen yaşıyoruz. Kırmadan, dökmeden, incinmeden, incitmeden (Kitaplarımda, makalelerimde detaylı değiniyorum). Koleksiyon bir şarap şişesinin mantarını hangi tirbuşonla açacağınızı, nasıl açacağınızı bilmek gibi, mantarını şişenin içine kaçırmamak gibi, mantarı parçalamamak gibi, o dağılan mantar parçalarının ağzınıza gelmemesi ve bir damla şarabın bayramlık beyaz elbisenin üzerine düşmemesi gibi... İncecik bir karafa sıcak salep boşaltmamak gibi... Kedinizi severken tırmık attırmamak gibi...

Ben, her sabah “Görünen, görünmeyen tüm mikroplardan bizi koru Tanrım.” diye başlayan üç dilde dua ederim, kabul edilirse tabii, sonra da yazılarımı, çizimlerimi kurgularım, günlük vazifelerimi düşünürüm. Tüm çalışmalarımda müzik eşlik eder.

Mesleğinizin zirvesine de gelseniz, hırsla çok para kazanıp işlerinizde başarılı ve saygın da olsanız, mutlu gibi gözüken örnek bir aileniz de olsa iç dünyanızın boşlukları insanı ömür boyu bırakmaz. Onun için iç dünyanızın huzurlu ve mutlu olması çok önemlidir. Mutlu olmak ve mutlu etmek bir med ve cezirdir. Başarı da... Başarı sizi motive eder. Başarı ve motive olmak da bir med ve cezirdir.

Evde ve işte başarı bir bütündür.

Saygılarımla, Rengigül Ural, 21.05.2020, Suadiye

*“1996 yılında benimle çalışmaya başlayan Rengigül fevkalade disiplinlidir.” Ne modaya imrenir, ne adaya. Hedefi ne ise oraya kilitlenir. Devamlı olarak kültürünü, görgüsünü geliştirmeye çalıştı. Benden başka kocası ve oğlu da fevkalade kontrolü altındadır. Onun bu katı disiplinini hem kıskanmış hem de hayran olmuşumdur. İlk görüştüğümüz günlerden birinde uzun saçlarını kesmesini, kısa saçın kendisine daha fazla yakışacağını söylediğimde veya önerdiğimde “Ersin saçlarımı böyle daha çok beğeniyor.” cevabını almıştım. Neticede çalıştığı günden bugüne kadar saçı da, giyimi de değişmedi. Şimdiki gençlere bakıyorum da 20 yılda herhalde 20 kere değiştirmişlerdi. Disiplinli insan işte böyle olur.” Semahat Arsel, 28.6.2019 (Uzun bir konuşma metninden kısa bir paragraf)

Müzik: Turning to Peace