Açıklama

“Covid-19 pandemisi, halk sağlığı aciliyeti nedeniyle hayatlarımız değişime uğrasa da temel insanî değerlerin önemini vurgulamaya yönelik bireysel yaratıcılık gücünü el ele vererek dünyanın dört bir yanındaki sanatçıları, “birlikte çizilmiş” projesi ile dünya çapında yaratıcılık yoluyla insan ruhunun gücüne dikkat çekmeye çağırmaktı.

“Drawn Together” projesi bu olağanüstü zamanlar için umut, onur ve hikâye anlatımının iş birliğiydi.  

 “Drawn Together” projesinin hedefi; yaratıcılığın, sanatın, farklı kültürlerin, toplumun değişiminde de nasıl bir arada durduğunu göstermek ve bunu dünyaya duyurmaktır.” 

Daha önceden grup sergileri olarak düşünülen “Ongoing Conversation” sergisi pandemiden sonra özellikle pasif kalan sanatçılar için ortak bir platform olarak düşünüldü ve nasıl farklı sanat dallarından sanatçıları ortak bir noktada buluşturabiliriz fikriyle yola çıktı. Ayrıca mail-art’a destek vermek adına Amerika’da ve diğer ülkelerde posta yoluyla sanat yolculuğunu başlatmak adına destek vermek için eserleri tek yere toplamak ve birbirleriyle buluşturmayı hedefledi ve bu yolla mail-art yolculuğuna da destekte bulunabilir diye düşündü kardeşim Soude Dadras. Kendi branşı tekstil olduğu için sanatçıların sanat eserlerini kendi yöntemleriyle oluşturulan özel fon kumaşlar üzerine icra etmelerini istedi ve farklı ülkelerdeki organizasyonlar yapan kişiler; Amerika, İran, Türkiye ve diğer ülkelerde onun tarif ettiği yöntemle fon kumaşlar oluşturdu ve sanatçılarla buluşturdu.  Farklı sanatçılara ulaşım ve erişim instagram, facebook sayfası, telefon konuşmaları veya yüz yüze görüşmelerle sağlandı. Ve farklı dallardaki sanatçıların eserleri farklı mecralarda toplanıp bir araya gelmesini hedeflediğimiz oluşum gitgide büyüyerek daha geniş çapta gerçekleşmeye yüz tuttu.

Sanatçılarca hazırlanan eserler farklı bölgeler ve ülkelerde organizatörler tarafından toplanıp yine posta yoluyla Amerika’ya gönderildi. Ve orada bu parçalar birleştirilerek daha büyük gruplar halinde sunuma hazırlandı. Bu sunuma hazırlanan toplu eserler dünyanın farklı yerlerinde farklı galeriler, müzeler veya salonlarda çoğu davet usulüyle belli tarihlerde sunuluyor ve sunulmaya devam edecek. Bu sunumlar herhangi bir galeri veya müzedeki gösterim sürecinde de ayrıca ziyaretçilere yani yüz yüze ziyarete gelen insanlara sanatçılara gönderilen fon kumaşlardan veya kağıtlardan veriliyor. Onlar da Covid ile alakalı gözlemlerini, duygularını yansıtarak bu dalganın devam etmesine ve sanat yolunun gelişerek daha çok insanlara ulaşmasına destekte bulunuyorlar ve daha büyük kitlelere ulaşmaya yardımcı oluyorlar. 500 kişiye (takriben) davetiye, zarf ve içindeki materyal gönderildi ve bunlardan yaklaşık 201 kişi şimdiki sergide eserleriyle beraber yer almaktalar. Bu sanatçılar toplamda 23 ülkeden istekte bulundular ve bu grupta yer almaktalar.” Sara Dadras – Türkiye organizatörü, urmialandart   

Böylesi güzel amacı olan, topluma “birlik” mesajı veren uluslararası bir sergide yer almaktan mutluyum. “Ongoing Conversation Art – Drawn Together” projesi kapsamında iki eserim Florida’da sergilenmeye devam ediyor.  “Gingko Biloba” ve “Rainbow Blossoms” adlı çizimlerim tekstil ile harmanlanmıştı. “Ongoing Conversation Art – Drawn Together” projesini başlatan sanatçı Soude Dadras’a ve bu uluslararası projeye benim de dahil olmama vesile olan peyzaj mimarı Sara Dadras’a çok teşekkür ediyorum. Covid-19 hüzünlü sürecini aktarırken, böyle güzel oluşumların var olduğunu ve içinde yer aldığımı da görselleriyle RE Books Arts Rengigül Ural Kitaplığı’na kaydedeceğim gelecek kuşaklar için.

Sağlıklı, üretken, başarılı nice günler dilerim.

***

Thank you for this beautiful review. I am looking forward for more collaborations in the near future. Soude Dadras