Açıklama

İlk "Sinemacı"lardan Haydar Bey'in Shirley Temple'ı...

Annem Güler Yaltırık, nice kız çocuğunun, kadının yaşayamadığı güzel, refah bir hayat yaşadı. İlk "Sinemacı"lardan Haydar Bey'in Shirley Temple'ı, güzel kızı idi. Hali vakti yerinde bir mebus torunu. "Yunan Orduları Komutanı Trikoupis'in işgal günlerinde karargâhı olan evde evlendi ablam Bahriye" dediği Saffet Ural'ın çok sevdiği yeğeni oldu. Bahriye Hanım'ın biricik Güler'i. Faik Yaltırık, ilk görüşte âşık olmuştu, annem o güzel pembe evin merdivenlerinden inerken. Baro'nun ilk avukatı Ali Taşkapılı dayısının Şehir Kulübü'ndeki onayı ile evlendiler. Kayınvalidesi Nevzat Hanım'ın da göz bebeği idi. Zaten Haydar Bey, kızını bundan dolayı nice kızına aşık iş adamı yerine bilim dünyasında parlayacağını düşündüğü Nevzat Hanım'ın oğlu Faik ile kendi düğünlerinin olduğu evde evlendirdi. Düğün de kendi düğünleri gibi faytonlarla masal gibi oldu... Yıllarca konuşuldu.

Güler Hanım, bir iş adamının aslında İngilizlerin "Land Lord" dediği bir ağa kızı idi ve bir bilim adamının eşi oldu. Asistan maaşı tabii ki yetmeyecekti. Her ne kadar Nevzat Hanım'ın Ihlamur'daki dört katlı cumbalı apartmanı olsa ve üzerine titrese de. Faik Yaltırık'ın "Eyvah çocuğum olmayacak mı?" düşüncelerinden soluk almak için Haydar Bey içinden kaynak suyu çıkan çiftliğinde sevgili kızını doğal banyolarda "kuş sütü" eksik ağırlattı. Ve... Bir yıl sonra Haydar Bey'in sevgili eski Saraylı annesinin adını verdiği Rengigül, yine Haydar Bey'in yönlendirmesiyle Amerikan Hastanesi'nde (eski adı Amiral Bristol) kayınvalidesinin kökleri, "köklerimizden" dendiği Dr. Ayhan Tunak tarafından doğum müjdesi gerçekleşti.

Yine Haydar Bey'in "Güler çok genç. Sevim, Güler sana emanet." dediği genç, güzel, kibar ve iyi yetişmiş Sevim Abla'm benim mürebbiyem oldu. Asistan Faik Yaltırık, yeni doğum yapmış eşi Güler, minik Rengigül ve mürebbiyesi... Sevim Abla'mı çok sevdim ve saydım hayat boyu. Çok yüksek ahlaki değerlerde bir insandı ve yine öyle bir eşe sahip oldu. İstanbullu "Yalı Yalayan Kaptan" Eniştem.

Güler Yaltırık, eşinin bilimsel, babasının varlığı, kayınvalidesi Nevzat Hanım'ın maddi ve manevi, Bahriye annesinin manevi sarıp sarmalaması ile gerçekten pek çok kadının erişemeyeceği bir hayat yaşadı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in davetlisi olarak nice toplantılara davet edildi... Aynı aristokrat salonlarda yemek yedi, uluslararası konferanslarda adı kayda geçti. Yurt içi ve dışı iş ve bilim dünyası ile iç içe yaşadı... Hayrettin Karaca'nın eşi Sevim Teyze'nin sırdaşı oldu... Türkiye ve Büyük Britanya'da en güzel yerlerde yaşadı... Şatolarda yemek yedi... Dr. Davis'in evinde ağırlandı...

Evet, ülkemizin sinema tarihçisi Erman (Şener) dayımızın artist resimleri koleksiyonunun peşinde koştuğu Güler ablası, kendince - ki tipini, romantikliğini benzetirdi babam- Grace Kelly gibi masalsı bir hayat yaşadı...

Hak ne zaman ebedi istirahat derse... Masal dünyasının Güler'i, Faik'ine kavuşacak.

Göz yaşlarımla...

Rengigül Ural, 28 Şubat 2021

Fotoğraf: Güler Yaltırık, Edinburgh ilk yıllarından...

Müzik: Nat King Cole - Fascination - Grace Kelly (Film izlemeyi çok sevdiler. Atlas Sineması ve Sinema Müzesi açıldı. Haydar dedemin "Sinemacı" belgesinin fotokopisini müzeye hediye etmeyi düşünüyorum, Covid-19 sonrası.)