“RE Books Arts Yayınevi – Rengigül Ural Kitaplığı” Nasıl Oluştu?

Babamla ilgili yazıları okurken internette, Adalar florası kitabı beni Oktay Aras Kitaplığı’na yönlendirdi. Kitaplığı incelediğimde, hem kitaplığa hem de şahsına, gayretine, çalışkanlığına hayrân kaldım. Bu vesile ile tanıştık 2018 kışında.

Uzun zamandan beri çalışma hayatımla birlikte, halazâdem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dahil olduğu ailemizin 150 yılını yazıyordum.

Kitaplarımın basım aşamasındaki süreçte, araştırmalarımız neticesi; yaşadığımız olumlu, olumsuz ama tam Aziz Nesin’lik deneyimlerimizle ve gelecek dijitalde inancımızla RE Books & Arts Yayınevi’mizi kurduk. Deneyimli, içten, ayakları yere basan, konusunun uzmanı çekirdek bir kadro kendiliğinden oluşuverdi. İTO üyesi oldum ve firma logomun patentini aldım. Eserlerim okurla buluştu. “Tarihe iz düşürdünüz” ifadeleri ile “araştırmacı yazar – sanatçı” olarak anılmaktan mutlu oldum, onur duydum. Bana bu konuda destek veren sevgili eşim ve oğluma, kitaplarımı hukuk gözü ile okuyan dünürüm Aliye van het Hof başta olmak üzere, arkadaş ve dostlarıma yürekten teşekkür ederim.

994 sayfalık Rengigül Hanım’ın Büyük Çerkez Sürgünü ile başlayan kitabımın, kaynak kitapları beş yüzü geçince bir envanter yapma ihtiyacı duymuştum. Kitaplığımdaki kitaplarımın sayısı da azımsanmayacak değerde idi. Babam Prof. Dr. Faik Yaltırık’ın kitapları ve kitaplığı da dahil olmuştu ve sahip çıktığım için bilim dünyasından yüreklendirici övgüler almıştım. İşletme İktisadı Enstitüsü’nün ve Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneği’nin kurucularından Afife Sayın hocamın kitap ve defterleri de bana emanet idi. Halide Edip’in asistanı, Robert Kolej ve okulum Boğaziçi Üniversitesi’nde yıllarca eğitmenlik yapmış Ercüment Atabay amcamın aktardıkları da arşivimdeydi. Kayınpederim Saffet Ural’ın kitaplığı ve fotoğraf arşivi de eklenmişti. Rengigül Ural Kitaplığı; kitaplar, dergiler, gazeteler, defterler, haritalar, fotoğraflar, dialar, kartlar, kartpostallar, pullar, yazı takımları haricinde, objeler, daktilo, gramofon gibi aile yadigarlarından oluşmaktaydı. Eşim Ersin Ural’ın yaradılışı ve mesleki formasyonu gereği toplayıcı-biriktiriciliği en büyük hazinemdi. Bir yılbaşı oğlum Utku Ural ve gelinim Hazal Nienke bana “Rengigül Ural Kitaplığı” kaşesi yaptırıp, hediye etmişlerdi. Ne kadar mutlu olmuştum. O sırada karşıma çıkıveren Oktay Aras Kitaplığı da bir şanstı ve örnek aldım. Sanal danışmanım Özkan Serbest (beni e-kitaplar, yayınevi kurma konusunda yüreklendirmiştir) web sayfamı yarattığı gibi Rengigül Ural Kitaplığı’nı da yarattı. Şimdi teker teker verileri giriyorum. Ne zaman tamamlanacağını ve kaç bin eserden oluşacağını bilemiyorum ama hem çok zevkli hem de bir hizmet olduğu için beni mutlu ediyor.

Rengigül Ural Kitaplığı yeni hayata geçtiği için şu an itibarıyle kayıtları yapılmış çok az sayıda eser bulunmaktadır. Henüz kayıtları yapılmamış binlerce eserin kayıtları bittiğinde arşiv ve belge niteliği ile hizmet vereceği düşünülmektedir.

Ayrıca özellikle "Rengigül" e-kitabı şecere - envanter çalışmaları yapmak isteyenlere bir kaynak kitaptır ve yöntemini gösterir. Mustafa Kemal Atatürk'ün baba soyunun bir ferdi olarak ailemizin 150 yılını yazabildiğime, yayınlayabildiğime ve bana verilen vazifemi (ulaşılamayan eksikler de olsa) yerine getirebildiğime ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Şecere çalışmalarının bir bilim dalı olmasının önemini nedenleri ile kitap ve makalelerimde aktarmaktayım. Sosyal tarihe iz düşürmek kapsamında şecere çalışmaları yöntemi konusunda danışmanlık  desteğimi sürdüreceğim. Atalarıma saygı ile,

RE Books Arts Yayınevi – Rengigül Ural, 19 Mayıs 2019, İstanbul

                                                                                        **** 

RENGİGÜL URAL (1957, İstanbul)

London Trinity House School, London Nautical, Kennington College, A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi'ndeki eğitimlerinden sonra 1979 yılında  Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği Bölümü’nden mezun oldu. “II. Uluslararası Balkan Flora ve Vejetasyonu Sorunları Sempozyumu” ve “Turizmin Tarihçesi” tez (bitirme projesi raporu) konularıdır.

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler, Tanıtım  ve Dokümantasyon Bölümü’nde Müdür Yardımcısı, İstanbul Üniversitesi Bülteni Yazı İşleri Müdürü olarak çalışma hayatına başladı. 1981 yılında dünyada kutlanması UNESCO tarafından ilan edilen “Atatürk’ün Doğumunun 100. Yılı” nedeniyle Roma’da gerçekleşen “Türk Haftası”: "Atatürk: Tradizione e Cultura”da T.C. Başbakanlık onayıyla Ord. Prof. Dr. Anna Masala ile koordinatörlüğü üstlendi. 1984 yılından itibaren özel sektörde çalışma hayatına devâm ederken, “Sanat Envanter”lerinin ilklerini oluşturdu. 1984-1996 yılları arasında Sandoz Türkiye kurucularından Dr. Güzin Poffet'in, 1996-2019 yılları arasında Koç Holding VKV Başkanı, Koç Ailesi'nin en büyük ferdi Semahat Arsel'in asistanlığını yaptı.

Eşi Ersin Ural’dan “Fotoğraf Okumaları”nı öğrendi. Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Murat Gülsoy’dan “Yaratıcı Yazarlık” eğitimi aldı. Hocası Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal ile başladığı çizimlerine, babası Prof. Dr. Faik Yaltırık’ın botanik bilgisi ve ağaç sevgisiyle devâm etmektedir.

2017 yılında RE Books Arts Yayınevi’ni kurdu. Düzenli vergi ödeme ile VD'den takdir aldı.

RE Books Arts Yayınevi E-Kitapları: “Rengigül”, “Nisan Prens”, “Sinema Prens”, “Prince Avril”, "Zaman Işıkları", "Avrupa Seyahat Notlarım 1951 - Faik Yaltırık".

BÜMED, İTO, TURMEPA üyesidir. Çizimlerini UNICEF ve TEGV yararına tebrik kartı, kitap ayracı olarak bastırmaktadır.

"theM Gingko Biloba" ve "Rainbow Blossoms" adlı tekstil ile harmanlanan iki eseri, uluslararası "Ongoing Conversation Art - Drawn Together" sergisinde (09 Haziran - 03 Temmuz 2021) Good News Arts, High Springs, Florida / Amerika Birleşik Devletleri'nde, "Ongoing Conversation Chapter I: Blended", Uşak Müzesi, Uşak / Türkiye'de (12 -26 Ağustos, 2021) sergilendi. 9 Eylül – 31 Ekim tarihleri arasında Minsk’te düzenlenen “Ongoing Conversation Art” sergisine “TheM: Unfinished Work” kanaviçe eseriyle katıldı. Bu eserin buruk bir adanmışlığı bulunuyor: Covid-19’dan dolayı kanser savaşını kaybeden iyi kalpli ve gerçek bir hayırsever olan Mehmet Onultan’ın anısına farkındalık yaratmak. 

"Drawn Together" projesinin hedefi; yaratıcılığın, sanatın, farklı kültürlerin, Covid-19 ile toplumun değişiminde de nasıl bir arada durduğunu göstermek ve bunu dünyaya duyurmaktır.

 

                                                                                              ***

Rengigül Ural (1957, İstanbul)  
Book author, research writer, illustrator, publisher
  
She was educated at London Trinity House School, London Nautical, Kennington College, A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi and graduated at Boğaziçi University, Department of Tourism Administration in 1979. Her thesis topics focus on “2nd International Balkan Flora and Vegetation Problems Symposium” and “History of Tourism”.  

She started her professional career as the Assistant Director of Public Relations, Publicity and Documentation Department at İstanbul University, and as the Editorial Director of the İstanbul University Bulletin. In 1981, she coordinated the Turkish Week event titled “Atatürk: Tradizione e Cultura” for “Centennial of Atatürk’s birth” with Prof. Dr. Anna Masala in Rome by the courtesy of the Republic of Turkey Prime Ministry, since 1981 was declared by UNESCO to be the Atatürk Year in the world. While working in the private sector (Sandoz and Koç Holding; 1984-2019), she also documented one of the first inventories of the “ Corporate Art Collections”.  

She has practiced “Photographic Literature” with the knowledge that she had acquired from her husband, Ersin Ural;  and attended “Creative Writing” courses by Prof. Dr. Murat Gülsoy at Boğaziçi University. She continues to draw, which she started with her lecturer, Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal, and aims to develop her style by blending it with the botanical knowledge and love of nature inherited from her father, Prof Dr. Faik Yaltırık.   

She established RE Books Arts Publishing House in 2017. Rengigül Ural Private Library  belongs to RE Books Arts Publishing House, and it's under the care of her ownership.   She is keeping her family values (books, photos, family heirlooms...) and also collecting for the next generation. She publishes her drawings as postcards and bookmarks for the benefit of Unicef and TEGV.  

RE Books Arts Publishing House E- Books: “Rengigül”, “Nisan Prens”, “Sinema Prens”, “Prince Avril”, "Zaman Işıkları", "Avrupa Seyahat Notlarım 1951 - Faik Yaltırık".

She participated  in the  international "Ongoing Conversation Art - Drawn Together"  exhibition in High Springs, Florida, America (June 09 - July 03, 2021) with her two textile-paper drawings named "TheM Gingko Biloba" and "Rainbow Blossoms" and "Ongoing Conversation Chapter I: Blended - In Absence of Physical Human Connection" in the Uşak Museum of Archaeology, Uşak, Turkey (Aug 12 - 26, 2021) and “Ongoing Conversation Art” exhibition in Minsk (September 9 - October 31, 2021) with her cross-stitch piece, “TheM: Unfinished Work”. This work has a bittersweet devotion: In memory of kind-hearted philanthropist Mehmet Onultan, who lost his battle with cancer due to Covid-19. Drawn Together is a collaboration of hope, of honor, and of storytelling for these (Covid-19) extraordinary times. The goal of the "Drawn Together" project is to record for the world how the creative community persevered together through the tumult of change, even though we remained largely apart.